Obnovím data z vašich poškozených disků
Určitě jste už setkali s někým, kdo přišel o svoje data nebo v horším případě, už to potkalo i vás. Důvodů proč se to stává, je hned několik. Nejčastěji to bývá:
A samozřejmě společným jmenovatelem je absence zálohy důležitých souborů v případě, že dojde k jakémukoliv selhání a následné ztrátě dat.
Přijít o rodinný fotoarchiv, o firemní účetnictví, o rozdělanou práci, to je vždycky problém. Fotky z mládí už nikdy znova nevyfotíte. Kontrole z "finančáku" se taky špatně vysvětluje, že se to zrovna včera "náhodou samo smazalo". A ztráta půlroční práce těsně před dokončením, to je taky "na mašli".
Pokud vlastníte zastaralé verze Windows, například Win XP nebo Win7, tak se vystavujete riziku, že váš operační systém nebude aktualizovaný a tím pádem méně bezpečný. Podpora Win XP už dáno skončila a u Win 7 bude končit začátkem roku 2020. S přechodem na Windows 10 budete mít jistotu, že je váš systém stále aktuální a že nebude více a více "děravý" jako v případě starších verzí. Další výhodou Win 10 je vylepšená rychlost a propracovanější uživatelské ovládání. Z pohledu běžného uživatele je mnohem přívětivější a je těžší ho "rozbít".
Antivirové programy jsou nezbytnou součástí zabezpečení počítače před různými útoky, viry. Nechránit svoje data antivirem je velký hazard s bezpečností vašeho počítače. Programy které vás ochrání před nákazou z internetu jsou k mání za ceny v řádech stokorun, v případě licencí pro celou domácnost něco přes tisíc korun. Chraňte svůj počítač před viry, spyware, adware, ransomware, trojskými koni, síťovými útoky.
Rozhodně nepodceňujte životnost vašeho PC, notebooku nebo komponent vůbec. Životnost disku vám nezaručí ani ujištění prodejce ani prodloužená záruka. Co ale můžete udělat sami, tak občas poslechnout, jestli se z počítače neozývají divné zvuky. Nejčastěji můžou být známkou horšího chlazení, to když slyšíte jak vám píská ventilátor a sotva chladí. Přehřátí je jedna z nejčastějších příčin "úmrtí" počítače.
U poruch disků je jednou z nejčastějších příčin ztráty dat, nešetrné zacházení. Pokud pracujete v náročnějších podmínkách nebo disk často přenášíte, je dobré zvolit odolnější variantu disku, která ustojí nějaké to "drcnutí". Obvykle je disk v kvalitním silikonovém pouzdru které dokáže absorbovat menší otřesy. Pro použití disku v exteriéru stojí za zvážení i odolnost proti vodě a prachu. Pro "fajnšmekry" třeba i verze s G-shock senzorem, který vás červeným blikáním upozorní na nepřiměřené otřesy a disk včas odstaví.
Odolné USB flash paměti se vyplatí tomu kdo často přenáší data a používá "flešku" v extrémních podmínkách. Nejčastěji mají pogumované nebo kovové tělo pro zvýšenou odolnost proti nárazu, proti těžkým otřesům nebo dokonce odolné tělo proti kulce. Jsou odolné i proti vodě, ohni, prachu. Pro ty kdo chtějí nekompromisní bezpečí dat, jsou k mání i "flešky" s možností šifrování dat.
Odolné paměťové karty nejsou tak běžné ale i tady se dá najít několik velmi odolných modelů. Obvykle se označují jako High Endurance, Pro Endurance atp.. Tyto karty jsou odolné proti vodě, proti vysokým teplotám, proti pádu z výšky, proti statické elektřině, proti rentgenovému záření na letišti. Můžou mít i zvýšenou odolnost proti magnetu.
Zálohování dat manuálně je úmorná a nudná práce kterou časem uživatel vzdá. Pokud ale použijete správný program na zálohování, bude dělat tuhle práci za vás a v plně automatickém režimu. Jednoduše nastavíte který disk se má zálohovat, jak často a kam. Po připojení mobilu, vám zvládne zálohovat i vaše kontakty, zprávy nebo fotky z chytrého telefonu.
Pokud to myslíte se zálohováním opravdu vážně, tak je ideálním řešením tzv. domácí nebo firemní datové úložiště NAS. Data můžete ukládat v režimu RAID, kdy se bude zálohovat na dva samostatné disky, to pro případ kdyby se jeden pokazil. Ke svým datům můžete přistupovat i vzdáleně přes internet, pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu, tabletu. Z Androidu i iOS.
Pro ty, co nechtějí investovat do vlastního úložiště, jsou k dispozici i levnější řešení v podobě "cloudových služeb". Datové úložiště není u vás doma nebo ve firmě ale data nahráváte na internet. Pravděpodobně jste už o nějakém takovém úložišti slyšeli. Třeba Microsoft One Drive, Google Disk nebo Dropbox. Základní prostor v řádu jednotek či nižších desítek GB je obvykle zdarma. Výhodou je, že nemusíte nic kupovat, nastavovat. Nevýhodou ale je, že jsou vaše data u cizího poskytovatele. Pokud chcete opravdu bezpečné cloudové úložiště, využijte end-to-end šifrovaný Mega cloud.
Zavolejte, napište email nebo vyplňte kontaktní formulář. Popište co se stalo s vaším diskem nebo počítačem. Pomůžu vám se záchranou dat.
Zpět na články