obnova dat

Obnovím data z vašich poškozených disků

Nefunguje vám pevný disk, USB flash paměť nebo paměťová karta? Máte tam uložená důležitá data o která nechcete přijít?

Volejte +420 608 822 951, obnovím vám je !!

5. tipů co dělat, když nechcete přijít o svoje cenná data.

Určitě jste už setkali s někým, kdo přišel o svoje data nebo v horším případě, už to potkalo i vás. Důvodů proč se to stává, je hned několik. Nejčastěji to bývá:

  • Počítačový virus který napadne váš počítač. Například dlouho neaktualizovaný systém, zastaralý nebo dokonce chybějící antivirový program.
  • Mechanická závada, při nešetrném zacházení, nejčastěji po pádu disku na zem.
  • Nezkušenost uživatele, který si neví rady se složitým nastavením systému nebo programů na správu disků.
  • Selhání elektroniky. Obvykle vadný kus. I to se stává ale naštěstí ne tak často.

A samozřejmě společným jmenovatelem je absence zálohy důležitých souborů v případě, že dojde k jakémukoliv selhání a následné ztrátě dat.

Přijít o rodinný fotoarchiv, o firemní účetnictví, o rozdělanou práci, to je vždycky problém. Fotky z mládí už nikdy znova nevyfotíte. Kontrole z "finančáku" se taky špatně vysvětluje, že se to zrovna včera "náhodou samo smazalo". A ztráta půlroční práce těsně před dokončením, to je taky "na mašli".

1.) Udržujte svůj systém aktuální

Pokud vlastníte zastaralé verze Windows, například Win XP nebo Win7, tak se vystavujete riziku, že váš operační systém nebude aktualizovaný a tím pádem méně bezpečný. Podpora Win XP už dáno skončila a u Win 7 bude končit začátkem roku 2020. S přechodem na Windows 10 budete mít jistotu, že je váš systém stále aktuální a že nebude více a  více "děravý" jako v případě starších verzí. Další výhodou Win 10 je vylepšená rychlost a propracovanější uživatelské ovládání. Z pohledu běžného uživatele je mnohem přívětivější a je těžší ho "rozbít".

2.) Používejte antivirový program

Antivirové programy jsou nezbytnou součástí zabezpečení počítače před různými útoky, viry. Nechránit svoje data antivirem je velký hazard s bezpečností vašeho počítače. Programy které vás ochrání před nákazou z internetu jsou k mání za ceny v řádech stokorun, v případě licencí pro celou domácnost něco přes tisíc korun. Chraňte svůj počítač před viry, spyware, adware, ransomware, trojskými koni, síťovými útoky.

3.) Občas zkontrolujte váš hardware

Rozhodně nepodceňujte životnost vašeho PC, notebooku nebo komponent vůbec. Životnost disku vám nezaručí ani ujištění prodejce ani prodloužená záruka. Co ale můžete udělat sami, tak občas poslechnout, jestli se z počítače neozývají divné zvuky. Nejčastěji můžou být známkou horšího chlazení, to když slyšíte jak vám píská ventilátor a sotva chladí. Přehřátí je jedna z nejčastějších příčin "úmrtí" počítače.

4.) Pokud pracujete v náročných podmínkách, nešetřete na kvalitním vybavení.

U poruch disků je jednou z nejčastějších příčin ztráty dat, nešetrné zacházení. Pokud pracujete v náročnějších podmínkách nebo disk často přenášíte, je dobré zvolit odolnější variantu disku, která ustojí nějaké to "drcnutí". Obvykle je disk v kvalitním silikonovém pouzdru které dokáže absorbovat menší otřesy. Pro použití disku v exteriéru stojí za zvážení i odolnost proti vodě a prachu.  Pro "fajnšmekry" třeba i verze s G-shock senzorem, který vás červeným blikáním upozorní na nepřiměřené otřesy a disk včas odstaví.

Odolné USB flash paměti se vyplatí tomu kdo často přenáší data a používá "flešku" v extrémních podmínkách. Nejčastěji mají pogumované nebo kovové tělo pro zvýšenou odolnost proti nárazu, proti těžkým otřesům nebo dokonce odolné tělo proti kulce. Jsou odolné i proti vodě, ohni, prachu. Pro ty kdo chtějí nekompromisní bezpečí dat, jsou k mání i "flešky" s možností šifrování dat.

Odolné paměťové karty nejsou tak běžné ale i tady se dá najít několik velmi odolných modelů. Obvykle se označují jako High Endurance, Pro Endurance atp.. Tyto karty jsou odolné proti vodě, proti vysokým teplotám, proti pádu z výšky, proti statické elektřině, proti rentgenovému záření na letišti. Můžou mít i zvýšenou odolnost proti magnetu.

5.) A poslední, to nejdůležitější - Pravidelně zálohujte svoje důležitá data

Zálohování dat manuálně je úmorná a nudná práce kterou časem uživatel vzdá. Pokud ale použijete správný program na zálohování, bude dělat tuhle práci za vás a v plně automatickém režimu. Jednoduše nastavíte který disk se má zálohovat, jak často a kam. Po připojení mobilu, vám zvládne zálohovat i vaše kontakty, zprávy nebo fotky z chytrého telefonu.

Pokud to myslíte se zálohováním opravdu vážně, tak je ideálním řešením tzv. domácí nebo firemní datové úložiště NAS. Data můžete ukládat v režimu RAID, kdy se bude zálohovat na dva samostatné disky, to pro případ kdyby se jeden pokazil. Ke svým datům můžete přistupovat i vzdáleně přes internet, pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu, tabletu. Z Androidu i iOS.

Pro ty, co nechtějí investovat do vlastního úložiště, jsou k dispozici i levnější řešení v podobě "cloudových služeb". Datové úložiště není u vás doma nebo ve firmě ale data nahráváte na internet. Pravděpodobně jste už o nějakém takovém úložišti slyšeli. Třeba Microsoft One Drive, Google Disk nebo Dropbox. Základní prostor v řádu jednotek či nižších desítek GB je obvykle zdarma. Výhodou je, že nemusíte nic kupovat, nastavovat. Nevýhodou ale je, že jsou vaše data u cizího poskytovatele. Pokud chcete opravdu bezpečné cloudové úložiště, využijte end-to-end šifrovaný Mega cloud.

logo Google drive logo OneDrive
logo Dropbox logo Mega Cloud

Chcete zachránit data a Máte další otázky? Neváhejte se zeptat.

Zavolejte, napište email nebo vyplňte kontaktní formulář. Popište co se stalo s vaším diskem nebo počítačem. Pomůžu vám se záchranou dat.

záchrana dat z poškozených médií

Zpět na články

obnova dat
operační systém windows 10
logo windows 10
antivirové programy
logo avg
logo kaspersky
pc ventilátor
logo fractal design
logo noctua
odolný externí disk lacie
logo western digital
logo seagate
odolná usb flash paměť corsair voyager
logo adata
logo sandisk
odolná paměťová karta samsung
logo sony
logo samsung
zálohování dat acronis
logo acronis
zálohování dat nas úložiště
logo Google drive logo OneDrive
logo Dropbox logo Mega Cloud

Chcete zachránit data a Máte další otázky? Neváhejte se zeptat.

záchrana dat z poškozených médií
obnova dat
operační systém windows 10
antivirové programy
odolný externí disk lacie
odolná usb flash paměť corsair voyager
odolná paměťová karta samsung
zálohování dat acronis
zálohování dat nas úložiště
logo Google drive logo OneDrive
logo Dropbox logo Mega Cloud
obnova dat
záchrana dat z poškozených médií
obnova dat
logo adata
logo sony
odolná paměťová karta samsung
logo samsung
logo sandisk
logo acronis
logo Google drive logo OneDrive logo Dropbox logo Mega Cloud
obnova dat
záchrana dat z poškozených médií
obnova dat