Obnovím data z vašich poškozených disků
Pevný disk je pro běžného uživatele jedna z nejdůležitějších součástí počítače a pokud se chystáte ho vyměnit, je dobré vědět, jaké jsou možnosti a jak vybrat ten správný. Rady jsou mířené na počítačového uživatele, laika nikoliv pro odborníka. Proto se zde nebudu rozepisovat o složitých technických parametrech.
Nejčastěji se budete rozhodovat podle ceny, kapacity, rychlosti a podle použití. Pokud disk kupujete v e-shopu který má recenze produktů, tak se rozhodně vyplatí je číst. Kladné hodnocení stovek a tisíců zákazníků je dobrým vodítkem, jak nekoupit "šmejd". Obvykle se může hodit i seřazení produktů podle parametru "nejprodávanější".
Disk do stolního PC má velikost 3,5" ale bez problémů do něj můžete použít i menší 2,5" disk určený pro notebooky. Velká skříň pojme obvykle více disků od obou velikostí. Drtivá většina disků má rozhraní SATA a s připojením do základní desky nebude problém.
Disk do notebooku bude vždy menší než ten ve stolním počítači, bude mít velikost 2,5". S menší velikostí jde ruku v ruce i menší kapacita oproti 3,5" disku do klasického PC. U notebooků starších než 10 let je potřeba ověřit jestli mají SATA konektor a jestli vám tam půjde nový disk připojit.
Externí, přenosný disk může mít velikost 3,5" i 2,5", záleží jestli preferujete menší velikost pro snazší přenášení nebo jestli chcete větší kapacitu a disk přenášíte jen občas. Disk je uložený v plastové nebo kovové krabičce a připojíte ho jednoduše USB kabelem. Větší disky budou mít navíc napájecí zdroj do zásuvky 230V.
Externí, odolný přenosný disk zvolí ten uživatel, který si disk často vozí sebou na cestách a disk používá i v podmínkách, kde je potřeba zvýšená odolnost. Disk může lépe odolávat například otřesům, proniknutí prachu a vodě ale může mít třeba i zvýšenou odolnost proti rentgenovému záření.
Klasický plotnový disk je ideální volbou pokud hledáte disk za dobrou cenu. Díky vysokým kapacitám se hodí na zálohování dat, jako druhý disk. Rychlostí sice neoslní, ale v současnosti nabízí kapacity až 12TB a to už je pořádná porce dat. Disky s plotnou jsou dobrou volbou i do domácího NAS úložiště.
Rychlý SSD disk nebo M.2 disk najde svoje využití jako systémový disk, pokud vyžadujete od počítače svižnou práci. Rychlost disku je až 10x vyšší než u klasického plotnového disku. Nevýhodou je menší kapacita (v současnosti max. 4TB) a druhou nevýhodou je vyšší cena.
Super rychlý SSD M.2 NVMe disk ocení ten, kdo vyžaduje od svého počítače extrémní přenosovou rychlost a odezvu. Oproti běžnému SSD poskytne nárůst rychlosti až 7x. Hráč jistě zaplesá radostí a profesionál co využívá počítač k náročné práci určitě taky. Cenově je cca o 50% dražší než běžný SSD disk.
Na trhu jsou ještě tzv. hybridní SSHD disky které jsou kombinací plotnového disku a SSD disku. Další variantou je speciální paměť Intel Optane, která funguje podobně jako hybridní disk. Oboje bych ale v dnešní době s klidem zařadil do kategorie "k ničemu". Ceny SSD disků jdou strmě dolů a není důvod používat ani jeden zmiňovaný model.
Zavolejte, napište email nebo vyplňte kontaktní formulář. Popište co se stalo s vaším diskem nebo počítačem. Rozmyslete si, jestli chcete obnovit všechna data nebo jen ta důležitá.